Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

LISA JOHANSSON-PAPE, bordslampa, Orno, 1900-talets mitt.

Skaftet med tvinnat läder och mässingsdetaljer. Metallskärm med underliggande reflektor i akryl. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 58 cm, diameter 41 cm.

Ställvis slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
2 300
26 059
2 400
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
13 nov 2017 18:51
2 300 EUR
13 nov 2017 18:51
2 200 EUR
13 nov 2017 18:50
2 100 EUR
13 nov 2017 18:50
2 000 EUR
13 nov 2017 18:50
1 950 EUR
13 nov 2017 18:50
1 900 EUR
13 nov 2017 18:50
1 900 EUR
12 nov 2017 14:20
1 200 EUR
6 nov 2017 0:46
888 EUR
5 nov 2017 20:16
777 EUR
5 nov 2017 16:38
700 EUR
4 nov 2017 19:15
666 EUR
4 nov 2017 15:42
585 EUR
2 nov 2017 12:57
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977