Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna opalglas, lövformade dekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 70 cm, diameter 60 cm.

Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 600
E
U
R
48 162
S
E
K
5 224
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
5
A
14 nov 2017 18:53
4 600 EUR
7
14 nov 2017 18:53
4 400 EUR
5
14 nov 2017 18:50
4 200 EUR
7
14 nov 2017 18:50
4 000 EUR
5
A
14 nov 2017 18:50
3 900 EUR
7
14 nov 2017 18:50
3 800 EUR
5
14 nov 2017 18:49
3 600 EUR
4
14 nov 2017 14:10
3 500 EUR
5
A
14 nov 2017 14:09
3 400 EUR
4
14 nov 2017 14:09
3 300 EUR
5
A
14 nov 2017 14:09
3 200 EUR
4
14 nov 2017 14:09
3 100 EUR
5
14 nov 2017 5:29
3 000 EUR
6
13 nov 2017 17:41
2 900 EUR
5
13 nov 2017 3:05
2 800 EUR
6
12 nov 2017 21:00
2 700 EUR
5
A
12 nov 2017 21:00
2 600 EUR
6
12 nov 2017 21:00
2 500 EUR
5
6 nov 2017 21:56
2 000 EUR
2
6 nov 2017 0:53
1 333 EUR
4
5 nov 2017 20:45
1 200 EUR
3
5 nov 2017 16:40
1 000 EUR
2
4 nov 2017 19:29
900 EUR
1
3 nov 2017 23:53
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice