Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9227, Idman 1900-talets mitt.

Mässing och vitmålad metall, justerbar skärm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
620
E
U
R
6 535
S
E
K
710
USD
Utropspris
400 - 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
8
13 nov 2017 19:27
620 EUR
6
A
13 nov 2017 19:27
600 EUR
8
13 nov 2017 19:27
600 EUR
6
A
13 nov 2017 19:25
515 EUR
7
13 nov 2017 19:25
495 EUR
6
13 nov 2017 11:30
435 EUR
5
11 nov 2017 17:10
415 EUR
4
A
11 nov 2017 17:10
400 EUR
4
A
4 nov 2017 13:17
385 EUR
5
4 nov 2017 13:17
365 EUR
4
3 nov 2017 20:14
300 EUR
3
3 nov 2017 14:19
200 EUR
2
3 nov 2017 0:17
160 EUR
1
2 nov 2017 21:16
150 EUR
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice