Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampor, 4 st, Taito/Idman, 1900-talets mitt.

För tre ljuspunkter, vit opalglaskupa samt mässingsdetalj. Diameter 40 cm. Höjd ca 20 cm.

Ställvis slitage på mässingsdelarna. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Ej funktionstestade. Transporteras nedmonterade.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
2 900
30 363
3 293
Utropspris
2 000 - 2 400 EUR
Budhistorik (9 bud)
14 nov 2017 17:37
2 900 EUR
14 nov 2017 17:37
2 800 EUR
14 nov 2017 17:37
2 750 EUR
14 nov 2017 17:37
2 650 EUR
14 nov 2017 17:37
2 200 EUR
14 nov 2017 17:37
2 100 EUR
14 nov 2017 13:37
1 800 EUR
13 nov 2017 19:02
1 750 EUR
8 nov 2017 21:16
1 600 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13