Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.

Polerad mässing med dekorerad kant. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 13,5 cm, diameter 14 cm.

Slitage. Anlupen.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
300
3 141
341
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (1 bud)
2 nov 2017 15:33
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13