Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, AKLAMPA, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman, 1900-talets mitt.

Vit perforerad metallskärm samt galler och holk i mässing. Två ljuspunkter. Längd 40 cm, bredd 18 cm, höjd ca 23 cm. Tillverkarens stämpel.

Åldersrelaterat slitage och märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 250
E
U
R
13 088
S
E
K
1 419
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
7
14 nov 2017 17:51
1 250 EUR
6
A
14 nov 2017 17:45
1 200 EUR
4
14 nov 2017 17:45
1 169 EUR
6
A
14 nov 2017 17:44
1 119 EUR
4
14 nov 2017 17:44
1 069 EUR
6
14 nov 2017 17:42
1 019 EUR
4
A
14 nov 2017 17:42
999 EUR
4
14 nov 2017 17:21
920 EUR
1
A
14 nov 2017 17:21
900 EUR
4
14 nov 2017 17:21
880 EUR
1
14 nov 2017 17:06
860 EUR
4
14 nov 2017 7:45
840 EUR
5
13 nov 2017 17:52
820 EUR
1
A
13 nov 2017 17:52
800 EUR
5
13 nov 2017 17:52
800 EUR
1
A
13 nov 2017 17:51
780 EUR
5
13 nov 2017 17:51
760 EUR
1
12 nov 2017 12:54
740 EUR
5
12 nov 2017 11:58
720 EUR
1
A
5 nov 2017 15:40
700 EUR
4
5 nov 2017 15:40
700 EUR
1
A
3 nov 2017 7:47
680 EUR
3
3 nov 2017 7:47
660 EUR
1
A
2 nov 2017 19:59
640 EUR
2
2 nov 2017 19:59
620 EUR
1
2 nov 2017 15:33
600 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice