Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ OCH FOTPALL, "Caravelle", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.

Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm.

Åldersrelaterat bruksslitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
600
6 798
626
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (11 bud)
14 nov 2017 15:44
600 EUR
12 nov 2017 23:26
580 EUR
11 nov 2017 20:50
560 EUR
11 nov 2017 20:50
550 EUR
11 nov 2017 17:19
520 EUR
11 nov 2017 17:19
500 EUR
7 nov 2017 22:04
420 EUR
3 nov 2017 16:35
400 EUR
3 nov 2017 8:58
260 EUR
2 nov 2017 18:27
220 EUR
2 nov 2017 17:08
200 EUR