Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9227, Idman 1960-tal.

Svart metall, svaftet i mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 42 cm.

Sedvanligt bruksslitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
800
8 432
916
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (16 bud)
14 nov 2017 17:21
800 EUR
14 nov 2017 17:21
787 EUR
14 nov 2017 17:21
761 EUR
14 nov 2017 17:20
760 EUR
14 nov 2017 13:45
720 EUR
14 nov 2017 13:45
700 EUR
14 nov 2017 13:45
600 EUR
14 nov 2017 13:45
580 EUR
13 nov 2017 11:31
480 EUR
4 nov 2017 13:19
428 EUR
3 nov 2017 23:23
305 EUR
3 nov 2017 15:08
245 EUR
3 nov 2017 14:51
200 EUR
3 nov 2017 0:17
170 EUR
2 nov 2017 21:20
160 EUR
2 nov 2017 19:24
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977