979747

PAAVO TYNELL

TAKKRONA. Tillverkad för Gamla trä kyrkan i Lahtis. Taito Oy. 1940/50-tal.

Tjugoarmad. Polerad mässing och svängda armar, vita ljusskaft för glödlampor. Höjd 117 cm, diam. 136 cm.
Originalstången 320 cm medföljer.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konditionsrapport

Slitage. Böjda samt aningen lösa dekorationer. En lampa med defekta gängor. Ej funktionstestad.

Proveniens
Den gamla träkyrkan i Lahtis. Arkitekt Albert Mellin ritade kyrkan 1890 som sedan 1977 revs då Alvar Aaltos betongkyrka byggdes.
Placering
Stora Robertsgatan 12

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Rosenius

Anna Rosenius
Specialist Design

+358 40 1284 977
anna.rosenius@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 10 000 - 12 000 EUR

    Slutpris

    10 200
    EUR
    101 186 SEK
    12 028 USD

    Budhistorik (15 bud)
    6A14 nov 19:1310200EUR
    514 nov 19:1310000EUR
    614 nov 19:139800EUR
    Acceptpris på 8 000 EUR uppnåddes