Design + Art Helsinki F188

279 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LIISA VITALI, HÄNGE, 14K guld. Hopeakeskus, Tavastehus 1976.
Klubbat pris
601 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
9 000 - 10 000 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, dekorationsägg, 6 st, keramik, signerade Bryk. Arabia,  1970-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
3 502 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
SERVERINGSVAGN, 1940-tal.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, "Six-sided", Rörstrand.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, satsbord E88, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
CECI SÖDERLUND, ryamatta, Finland. Ca 165x140 cm.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD 1950-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, bord, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Taito, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampor 2 st, modell 9613, Taito Oy.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
Klubbat pris
710 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR "Coco", 14K guld. Lapponia 1983.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt. Ca 150x240 cm.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ett par, Taito.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampor, ett par, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
6 340 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
DORA JUNG, vävnad, linnedamast, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, ytterfoder, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris
1 240 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MAURI ALMARI, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, stämplad Oy Taito Ab, 1950-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, STOL, "Nikke", formgiven 1958, Asko.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
Klubbat pris
7 550 EUR
Utropspris
9 000 - 9 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, bordslampa, Orno, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
EERO AARNIO, pallar, 3 st, rotting "Story Stool", Hand made, Sokeva.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
Klubbat pris
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, vas, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, vas, modell 1440, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
4 550 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris
11 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR