Väinö Hämäläinen

(Finland, 1876-1940)
Väinö Hämäläinen
(Finland, 1876-1940)

VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, KONSTNÄRENS FRU.

Signerad. Olja på duk, 52x63 cm.

Halosenniemi 2005-2006, Lahtis konstmuseum 2006.

Väinö Hämäläinen träffade sin blivande fru Helmi Mäkinen (1878-1965) när han var på besök hos sin studiekamrat, Helmis bror, i Myllykylä. Helmis syster Maija gifte sig senare med konstnären Pekka Halonen och svågrarna trivdes bra tillsammans.

Klubbat pris
3 100
35 371
3 224
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
11 dec 2017 16:47
3 100 EUR
11 dec 2017 14:01
3 000 EUR
8 dec 2017 17:35
2 000 EUR
1 dec 2017 20:05
1 100 EUR
1 dec 2017 20:04
1 000 EUR
1 dec 2017 14:10
720 EUR
30 nov 2017 21:43
700 EUR