Adolf Iwanowitsch FESSLER

(Tyskland, 1826-1885)
Adolf Iwanowitsch FESSLER
(Tyskland, 1826-1885)

ADOLF IWANOWITSCH FESSLER, Efter Aivazovsky, RODDBÅT KOMMER MOT STRANDEN.

Sign. a tergo "Machte Aivazovsky par A. Fessler". Olja på duk, 94x125 cm.

Bavarian Adolf Fessler var elev till Ivan Aivazovsky, och studerade också i Moskvas skola till måleri, skulptur och arkitektur.

Klubbat pris
18 000
203 940
18 779
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
12 dec 2017 17:46
18 000 EUR
12 dec 2017 17:11
17 800 EUR
12 dec 2017 16:20
16 000 EUR
12 dec 2017 15:13
15 000 EUR
12 dec 2017 11:33
10 200 EUR
30 nov 2017 17:08
10 000 EUR
30 nov 2017 14:39
30 EUR