Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

VICTOR WESTERHOLM, olja på duk, signerad Tomtebo

Tomtebo, 65,5x38,5 cm.

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

Klubbat pris
4 000
42 160
4 578
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
11 dec 2017 18:13
4 000 EUR
11 dec 2017 17:17
3 900 EUR
8 dec 2017 8:23
2 500 EUR
30 nov 2017 22:51
2 000 EUR