SOCKERSKÅL OCH STRÖARE, silver, Karl Albrecht för Nichols & Plinke, St:Petersburg 1870-tal.

Näverimitation, blå glasskål. Sockerströaren med förgyllning. Skålens diameter 12 cm. Total silvervikt 479 g.

Smärre slitage. Glasskålen med spricka. Hänkeln graverad '9 August 1873.'.

Klubbat pris
800
9 064
835
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (6 bud)
11 dec 2017 18:22
800 EUR
11 dec 2017 15:49
700 EUR
1 dec 2017 20:10
650 EUR
1 dec 2017 10:47
220 EUR
30 nov 2017 16:49
200 EUR
30 nov 2017 16:29
100 EUR