982523

DOMENICO ROBUSTI TINTORETTO

PORTRÄTT AV PROKURATORN MICHELE PRIULI.

Märkt "Michael Priolus D.M. Procurator". Olja på duk, 127,5 x 109 cm.

Michele Priuli (1565-1637) kom från en välbärgad venetiansk familj med möjliga rötter i den ungerska adeln.

Priuli var prokurator för San Marco i Venedig under 1600-talet. Han är omnämnd i texter av bland annat Francesco Verdizotti, De' Fatti Veneti (1644) och Giovanni Maria Vanti, Oracolo per la creatione del serenissimo prencipe di Venetia Antonio Priuli (1618).

Konditionsrapport

Uppfodrad duk.

Placering
Stora Robertsgatan 12

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johanna Lindfors

Johanna Lindfors
Specialist, konst. PR

040 5608084
johanna.lindfors@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 35 000 - 40 000 EUR

    22 200
    EUR
    221 624 SEK
    26 070 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (5 bud)
    4 6 dec 15:5622200EUR
    1 4 dec 18:1722000EUR
    3 3 dec 14:2515000EUR