Domenico Robusti Tintoretto

(Italien, 1560-1635)
Domenico Robusti Tintoretto
(Italien, 1560-1635)

DOMENICO ROBUSTI TINTORETTO, PORTRÄTT AV PROKURATORN MICHELE PRIULI.

Märkt "Michael Priolus D.M. Procurator". Olja på duk, 127,5 x 109 cm.

Uppfodrad duk.

Michele Priuli (1565-1637) kom från en välbärgad venetiansk familj med möjliga rötter i den ungerska adeln.

Priuli var prokurator för San Marco i Venedig under 1600-talet. Han är omnämnd i texter av bland annat Francesco Verdizotti, De' Fatti Veneti (1644) och Giovanni Maria Vanti, Oracolo per la creatione del serenissimo prencipe di Venetia Antonio Priuli (1618).

22 200
250 194
23 166
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
6 dec 2017 15:56
22 200 EUR
4 dec 2017 18:17
22 000 EUR
3 dec 2017 14:25
15 000 EUR
1 dec 2017 14:29
2 100 EUR
30 nov 2017 19:39
2 000 EUR