FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets mitt.

Oktagonal och slät pipa, kaliber cirka 15 mm. Låset märkt 'Duccolo', pipan med flera stämplar. Järnbeslag och hane med skuren dekor av troféer. Trästock med spår av skuren dekoration. Längd 31 cm, pipan 18 cm.

Smärre slitage. Liten spricka i stocken. Senare laddningsstock.

Klubbat pris
700
7 931
730
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (2 bud)
3 dec 2017 2:41
700 EUR
30 nov 2017 16:12
490 EUR