Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.

Osignerad. Intyg a tergo av Ellan von Born. Blyertsteckning, 30,5x21,5 cm.

Skiss till porträtt av skåderspelarinna Elli Grahn-Niska, utförd av Edelfelt år 1903 (nr. 1007. i Hintze, 1942).

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.

Klubbat pris
980
11 045
1 033
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (22 bud)
11 dec 2017 17:08
980 EUR
11 dec 2017 17:08
960 EUR
11 dec 2017 17:08
940 EUR
11 dec 2017 17:06
920 EUR
11 dec 2017 17:05
900 EUR
8
11 dec 2017 17:05
880 EUR
11 dec 2017 17:05
860 EUR
8
11 dec 2017 17:05
840 EUR
11 dec 2017 16:00
820 EUR
11 dec 2017 16:00
800 EUR
11 dec 2017 16:00
780 EUR
11 dec 2017 16:00
760 EUR
11 dec 2017 15:59
740 EUR
11 dec 2017 15:59
720 EUR
11 dec 2017 11:05
700 EUR
11 dec 2017 7:44
680 EUR
8 dec 2017 21:03
600 EUR
8 dec 2017 19:01
440 EUR
8 dec 2017 9:19
420 EUR
1 dec 2017 13:52
400 EUR
30 nov 2017 16:00
300 EUR
30 nov 2017 14:44
100 EUR