Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.

Osignerad. Intyg a tergo av Ellan von Born. Blyertsteckning, 30,5x21,5 cm.

Litteratur

Skiss till porträtt av skåderspelarinna Elli Grahn-Niska, utförd av Edelfelt år 1903 (nr. 1007. i Hintze, 1942).

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
980
E
U
R
10 319
S
E
K
1 125
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
3
A
11 dec 2017 17:08
980 EUR
7
11 dec 2017 17:08
960 EUR
3
11 dec 2017 17:08
940 EUR
7
11 dec 2017 17:06
920 EUR
3
A
11 dec 2017 17:05
900 EUR
8
11 dec 2017 17:05
880 EUR
3
A
11 dec 2017 17:05
860 EUR
8
11 dec 2017 17:05
840 EUR
3
A
11 dec 2017 16:00
820 EUR
7
11 dec 2017 16:00
800 EUR
3
A
11 dec 2017 16:00
780 EUR
7
11 dec 2017 16:00
760 EUR
3
A
11 dec 2017 15:59
740 EUR
7
11 dec 2017 15:59
720 EUR
3
11 dec 2017 11:05
700 EUR
6
11 dec 2017 7:44
680 EUR
3
8 dec 2017 21:03
600 EUR
5
8 dec 2017 19:01
440 EUR
4
8 dec 2017 9:19
420 EUR
3
1 dec 2017 13:52
400 EUR
2
30 nov 2017 16:00
300 EUR
1
30 nov 2017 14:44
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation