Ludwig Knaus

(Tyskland, 1829-1910)
Ludwig Knaus
(Tyskland, 1829-1910)

LUDWIG KNAUS, "GREVINNAN POTOCHKA "

Signerad, olja på duk, oval. 56x45 cm.

Krackelyr.

Proveniens

Bukowskis auktioner no 48, 1995.

Grevinnan Emanuela Potocka (1852-1930), född som prinsessan Pignatelli di Cerchiara, gifte sig senare med den Polska greven Potocka. Hennes berömda salong i Paris i slutet av 1800-talet förevigades i litteratur av bland annat Maupassant, Proust och Bourget.

Klubbat pris
2 300
26 381
2 407
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (5 bud)
12 dec 2017 19:55
2 300 EUR
12 dec 2017 19:55
2 200 EUR
12 dec 2017 19:54
2 100 EUR
2 dec 2017 12:16
2 000 EUR
1 dec 2017 11:00
30 EUR