Kan inte nå servern

Art & Antiques Helsinki F189

Visning 6-11 december. Vardagar kl 11-18, lö - sö. Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
286 föremål
HALSSMYCKE, 18K guld, turkoser, granater. 1800-talets mitt.
HALSSMYCKE, 18K guld, turkoser, granater. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
3 450 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BYRÅ, senbarock, Sverige ca 1760.
BYRÅ, senbarock, Sverige ca 1760.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.
ALBERT EDELFELT, STUDIE AV ELLI GRAHN-NISKA.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RYSKA KARMSTOLAR ETT PAR, empirestil 1900-talets slut.
RYSKA KARMSTOLAR ETT PAR, empirestil 1900-talets slut.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BOKSKÅP, Ryssland, 1800-talets slut.
BOKSKÅP, Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, ÄPPLE.
VENNY SOLDAN-BROFELDT, ÄPPLE.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
COLLIER, fasettslipad smaragd, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1992.
COLLIER, fasettslipad smaragd, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1992.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1800-talets första hälft, Nikolai I.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland 1800-talets första hälft, Nikolai I.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SPELBORD, Ryssland, 1800-talets början.
SPELBORD, Ryssland, 1800-talets början.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RING, fasettslipad smaragd, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1992.
RING, fasettslipad smaragd, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1992.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
HÄNGE, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1973.
HÄNGE, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors 1973.
Klubbat pris 
330 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, KONSTNÄRENS FRU.
VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, KONSTNÄRENS FRU.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ANTTI FAVÉN, FABRIKEN VID FORSEN.
ANTTI FAVÉN, FABRIKEN VID FORSEN.
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
GUSTAVIANSK STOL, Stockholm, 1700-talets slut.
GUSTAVIANSK STOL, Stockholm, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RING, briljantslipad diamant, 14K guld. Morris Lindblom, Åbo 1986.
RING, briljantslipad diamant, 14K guld. Morris Lindblom, Åbo 1986.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAKKRONA AV OLOF WESTERBERG, rokoko, Stockholm 1792.
TAKKRONA AV OLOF WESTERBERG, rokoko, Stockholm 1792.
Klubbat pris 
21 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
TALLRIK, porslin, Popov, Ryssland, 1800-talets första hälft.
TALLRIK, porslin, Popov, Ryssland, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
WILHO SJÖSTRÖM, VADARE.
WILHO SJÖSTRÖM, VADARE.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
CARL DANIELSON, ÅBO.
CARL DANIELSON, ÅBO.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SANTERI SALOKIVI, "Pojke med båt".
SANTERI SALOKIVI, "Pojke med båt".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PALETT, a tergo signerad A. Edelfelt, trä, 1800-talets slut.
PALETT, a tergo signerad A. Edelfelt, trä, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
CIGARETTETUI, silver och emalj, Moskva 1898-1914.
CIGARETTETUI, silver och emalj, Moskva 1898-1914.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ELLEN THESLEFF, olja på pannå, signerad och daterad 1922.
ELLEN THESLEFF, olja på pannå, signerad och daterad 1922.
Klubbat pris 
9 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PEKKA HALONEN, VATTENHJUL.
PEKKA HALONEN, VATTENHJUL.
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
SKEPPSPORTRÄTT, Anders Lind, London 1870.
SKEPPSPORTRÄTT, Anders Lind, London 1870.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HERMAN AF SILLÉN, Gibraltar.
HERMAN AF SILLÉN, Gibraltar.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
SANTERI SALOKIVI, PÅ STRANDEN.
SANTERI SALOKIVI, PÅ STRANDEN.
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
CHARLES DE HAMPELN, PORTRÄTT AV EN ADELSDAM.
CHARLES DE HAMPELN, PORTRÄTT AV EN ADELSDAM.
Klubbat pris 
6 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, STRANDLANDSKAP.
SIGRID SCHAUMAN, STRANDLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 901 EUR
Utropspris
2 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, MOLN.
EERO JÄRNEFELT, MOLN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KAFFESKEDAR 12 ST, silver, Gustav Klingert, Moskva ca 1900.
KAFFESKEDAR 12 ST, silver, Gustav Klingert, Moskva ca 1900.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BANKETT, Ryssland ca 1900, masurbjörk och bronsbeslag.
BANKETT, Ryssland ca 1900, masurbjörk och bronsbeslag.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 3 000 EUR
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad och daterad Montbéliard 1888.
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad och daterad Montbéliard 1888.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
TEGLASHÅLLARE, silver, Moskva 1908-17, okänd mästerstämpel AX.
TEGLASHÅLLARE, silver, Moskva 1908-17, okänd mästerstämpel AX.
Klubbat pris 
3 180 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTI KARPPANEN, DOMHERRAR.
MATTI KARPPANEN, DOMHERRAR.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VICTOR WESTERHOLM, olja på duk, signerad Tomtebo.
VICTOR WESTERHOLM, olja på duk, signerad Tomtebo.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MEDALJONG, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland, sent 1800-tal.
MEDALJONG, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 055 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
DORA WAHLROOS, akvarell, signerad och daterad Paris 1895.
DORA WAHLROOS, akvarell, signerad och daterad Paris 1895.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MATTA, Persien, Keshan, semiantik, 356x217 cm.
MATTA, Persien, Keshan, semiantik, 356x217 cm.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
1 200 EUR
MEDALJONG, 18K guld, pärlor, emalj. Troligtvis England, 1800-tal.
MEDALJONG, 18K guld, pärlor, emalj. Troligtvis England, 1800-tal.
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KANDELABER, förgylld brons, Ryssland ca 1860-70.
KANDELABER, förgylld brons, Ryssland ca 1860-70.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BROSCH, 18K guld, pärlor. Roland Mellin, Helsingfors 1833-1867.
BROSCH, 18K guld, pärlor. Roland Mellin, Helsingfors 1833-1867.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ARMBAND, CHOPARD, 18K guld, briljantslipade diamanter.
ARMBAND, CHOPARD, 18K guld, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RING, briljantslipade bruna diamanter, 18K guld.
RING, briljantslipade bruna diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
900 - 1 000 EUR
ALBERT EDELFELT, ETT PAR.
ALBERT EDELFELT, ETT PAR.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
EDVARD MUNCH,  LANDSKAP MED BÅT.
EDVARD MUNCH, LANDSKAP MED BÅT.
Klubbat pris 
3 910 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
POKAL, silver, Olaus Wahl (1739-1770), Arensburg, Estland.
POKAL, silver, Olaus Wahl (1739-1770), Arensburg, Estland.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MARQUISE FÅTÖLJ, Frankrike, 1700-talets slut.
MARQUISE FÅTÖLJ, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
1 680 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BORDSLYSTER, Ryssland, 1800-talets början.
BORDSLYSTER, Ryssland, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
OFFICERSVÄRJA, Ryssland, för infanteriet, modell 1841-65.
OFFICERSVÄRJA, Ryssland, för infanteriet, modell 1841-65.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BORIS KUSTODIEV, tillskriven.
BORIS KUSTODIEV, tillskriven.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KANDELABRAR ETT PAR, silver, Linz, Österrike-Ungern, 1800-talets slut.
KANDELABRAR ETT PAR, silver, Linz, Österrike-Ungern, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PEKKA HALONEN, FROSTKVÄLL.
PEKKA HALONEN, FROSTKVÄLL.
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
WALENTIN IWANOWITSCH KURDOW,
WALENTIN IWANOWITSCH KURDOW,
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, Stängslet, etsning.
AKSELI GALLEN-KALLELA, Stängslet, etsning.
Klubbat pris 
806 EUR
Utropspris
500 EUR
LJUSSTAKAR, ETT PAR.
LJUSSTAKAR, ETT PAR.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
JOSEPH NICOLAS DE L'ISLE (1688-1768),
JOSEPH NICOLAS DE L'ISLE (1688-1768),
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BROSCH, camé, 14K guld. A. Tillander, Helsingfors 1950.
BROSCH, camé, 14K guld. A. Tillander, Helsingfors 1950.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RING, briljantslipade diamanter, platina.
RING, briljantslipade diamanter, platina.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR