Jukka Korpihete

(Finland, Född 1976)
Jukka Korpihete
(Finland, Född 1976)

JUKKA KORPIHETE, bordslampa, prototyp, "Fredrikas Dröm", KJM-Tuote, 2000-tal.

Vit metall fot. Porslinsskärmen med underliggande reflektor i frostat glas. Höjd 26 cm.

Obetydligt ytslitage.

Modellen vann II-pris på Wetterhoffs 130-års jubileumstävling år 2015.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
100
1 054
114
Utropspris
200 - 400 EUR
Budhistorik (6 bud)
18 mar 2018 22:05
100 EUR
16 mar 2018 19:49
89 EUR
14 mar 2018 9:49
60 EUR
12 mar 2018 8:13
45 EUR
9 mar 2018 14:50
35 EUR
8 mar 2018 21:56
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977