1024921

MARIANNA UUTINEN, "RED STATEMENT".

A tergo sign. 2001. Akryl på duk 190x140 cm.

Den finska konstnären Marianna Uutinens målningar påminner till viss del om action painting med sin expressiva teknik och materiella överflöd. Hon har experimenterat fram ett eget arbetssätt där materialet ideligen spränger dukens ramar och målningarna fortsätter med full kraft vidare ut i rummet. Genom att låta materialet anta fysisk, nästan skulptural form befriar hon målningen från sin inneboende tvådimensionalitet och skapar ett konstant flöde av färg och form.

Uutinens verk återfinns i många offentliga samlingar, bl a Moderna Museet, Stockholm, Kiasma-Museum för Samtidskonst i Helsingfors, Malmö Konstmuseum, Seoul Museum, och Museet for Samtidskunst. Marianna Uutinen representerade Finland vid Venedigbiennalen 1997.

Proveniens
Galleri Lars Bohman, Stockholm.
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Laura Pohjola

    Laura Pohjola
    Specialist modern och samtida konst, finländsk konst, fotografi

    laura.pohjola@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 6 000 - 8 000 EUR

    Slutpris

    3 100
    EUR
    31 908 SEK
    3 513 USD

    Budhistorik (6 bud)
    6 9 mar 06:273100EUR
    5 8 mar 22:333000EUR
    Acceptpris på 3 000 EUR uppnåddes
    4 8 mar 17:202500EUR