Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
413 föremål
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, FJÄLLLANDSKAP.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
Klubbat pris 
462 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 EUR
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad B.K Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad B.K Arabia.
Klubbat pris 
390 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
17 010 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
6 500 - 7 500 EUR
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RUT BRYK,  kryddburkar, 3 st, stengods, signerad Bryk.
RUT BRYK, kryddburkar, 3 st, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris 
650 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
Klubbat pris 
120 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 020 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
Klubbat pris 
2 102 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA,  fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
Klubbat pris 
16 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KAARINA TARKKA, STEGET.
KAARINA TARKKA, STEGET.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj  modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
LIISA VITALI, RING, silver. Kultakeskus Helsingfors 1971.
LIISA VITALI, RING, silver. Kultakeskus Helsingfors 1971.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
4 610 EUR
Utropspris
3 000 EUR
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
Klubbat pris 
671 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
JUHA SOISALO, "MYÖHÄISNÄYTÖS".
Klubbat pris 
240 EUR
Utropspris
500 EUR