Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Grå skärm med perforering. Skaftet beklätt med plastband. Mässingsdetaljer. Bär tillverkarens etikett. Höjd 145 cm.

Slitage och repor. Senare elektrifiering. Intryckning på fotplattan. Skärmen delvis utan bemålning. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
4 200
48 174
4 395
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (18 bud)
12
16 apr 2018 19:31
4 200 EUR
11
16 apr 2018 19:31
4 000 EUR
12
16 apr 2018 19:31
3 900 EUR
9
16 apr 2018 19:31
3 800 EUR
11
16 apr 2018 19:31
3 800 EUR
9
16 apr 2018 18:47
3 700 EUR
10
16 apr 2018 18:47
3 600 EUR
9
16 apr 2018 18:46
3 400 EUR
10
16 apr 2018 18:46
3 300 EUR
9
16 apr 2018 18:10
3 100 EUR
8
15 apr 2018 12:44
3 000 EUR
11 apr 2018 7:42
2 600 EUR
6 apr 2018 22:57
1 600 EUR
6 apr 2018 7:59
1 100 EUR
5 apr 2018 22:38
1 000 EUR
5 apr 2018 20:34
470 EUR
5 apr 2018 19:52
450 EUR
5 apr 2018 19:29
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977