Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj samt fotpall, "Caravelle", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal

Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel i läder. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm. Köpkvittot från 1960 medföljer.

Bruksslitage. Ställvis större mörka fläckar.

Klubbat pris
960
10 954
999
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (26 bud)
16 apr 2018 17:48
960 EUR
16 apr 2018 17:46
940 EUR
16 apr 2018 17:46
920 EUR
16 apr 2018 17:46
920 EUR
16 apr 2018 17:45
900 EUR
16 apr 2018 17:43
880 EUR
16 apr 2018 17:43
860 EUR
16 apr 2018 17:42
840 EUR
16 apr 2018 17:42
820 EUR
16 apr 2018 17:42
820 EUR
16 apr 2018 17:42
800 EUR
16 apr 2018 17:42
780 EUR
16 apr 2018 17:41
760 EUR
16 apr 2018 17:41
740 EUR
16 apr 2018 17:41
720 EUR
16 apr 2018 17:40
678 EUR
16 apr 2018 17:40
658 EUR
13 apr 2018 21:04
620 EUR
13 apr 2018 21:03
600 EUR
13 apr 2018 21:03
580 EUR
13 apr 2018 21:03
500 EUR
13 apr 2018 21:03
480 EUR
13 apr 2018 15:41
400 EUR
11 apr 2018 21:31
320 EUR
10 apr 2018 21:58
260 EUR
9 apr 2018 18:19
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977