1008058

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Studio" HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1950-talets slut.

Stommen med flätade läderband. Plymåer med tygklädsel på sits och rygg. Längd 180 cm, sitthöjd ca 35 cm, total höjd 72 cm. Köpkvittot från 1958 medföljer.

Konditionsrapport

Slitage. Nedsutten stoppning. Fläckar och skador på flätade läderbanden.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Rosenius

    Anna Rosenius
    Specialist Design

    anna.rosenius@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 800 - 1 000 EUR

    Slutpris

    1 500
    EUR
    15 681 SEK
    1 699 USD

    Budhistorik (44 bud)
    7A16 apr 2018 18:151500EUR
    816 apr 2018 18:151450EUR
    716 apr 2018 18:131400EUR
    Acceptpris på 600 EUR uppnåddes