Arne Jones E1299

Maija Heikinheimo

(Finland, 1908-1963)
Maija Heikinheimo
(Finland, 1908-1963)

MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.

Stommen i teak, skjutdörrar med bakomliggande vita hyllplan. Bredd 140 cm. Djup 49 cm. Höjd 92 cm.

Tidsrelaterat slitage och märken. Retuschering. Fanerskador på benen.

Klubbat pris
650
6 851
744
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Budhistorik (6 bud)
17 apr 2018 18:31
650 EUR
17 apr 2018 18:31
640 EUR
14 apr 2018 14:59
620 EUR
10 apr 2018 11:19
600 EUR
10 apr 2018 9:56
540 EUR
7 apr 2018 14:39
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977