1012533

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.

Blomformad mässingsdekor. Glaskupa i överfångsglas. Total höjd 75 cm. Total diameter 70 cm.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage och märken. Dekorationen med smärre intryckningar. Ej funktionstestad.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Rosenius

    Anna Rosenius
    Specialist Design

    anna.rosenius@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 6 500 - 7 000 EUR

    Slutpris

    11 000
    EUR
    113 221 SEK
    12 464 USD

    Budhistorik (35 bud)
    7A17 apr 19:0111000EUR
    917 apr 19:0110820EUR
    7A17 apr 19:0010620EUR
    Acceptpris på 4 700 EUR uppnåddes