Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10, Taito, 1900-talets mitt.

Vit metall med genombruten skärm. Skaftet med lindad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 147 cm. Skärmens diameter 25 cm.

Ställvis omfattande slitage. Senare målning med färgbortfall. Senare blicka och elektrifiering. Färgstänk. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 600
E
U
R
37 584
S
E
K
4 072
USD
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
10
17 apr 2018 20:42
3 600 EUR
9
A
17 apr 2018 20:42
3 550 EUR
9
17 apr 2018 20:09
3 100 EUR
7
A
17 apr 2018 19:43
3 000 EUR
8
17 apr 2018 19:43
2 910 EUR
7
17 apr 2018 15:27
2 801 EUR
6
A
17 apr 2018 15:27
2 701 EUR
6
15 apr 2018 12:35
2 600 EUR
3
A
15 apr 2018 10:36
2 500 EUR
3
13 apr 2018 18:44
2 400 EUR
5
A
13 apr 2018 18:44
2 300 EUR
5
11 apr 2018 7:52
2 200 EUR
4
8 apr 2018 9:51
2 100 EUR
3
5 apr 2018 20:49
2 000 EUR
2
5 apr 2018 17:01
575 EUR
1
5 apr 2018 14:31
555 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice