Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.

Tillverkarens stämpel och årtal. Diameter 27,5 cm. Höjd 9,5 cm.

Slitage. Fläckar. Fotdelens fastsättning lagad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 550
E
U
R
16 182
S
E
K
1 753
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
3
15 apr 2018 10:35
1 550 EUR
4
A
15 apr 2018 10:35
1 500 EUR
4
A
15 apr 2018 10:35
1 450 EUR
3
15 apr 2018 10:35
1 400 EUR
4
A
15 apr 2018 10:35
1 250 EUR
3
15 apr 2018 10:35
1 200 EUR
4
15 apr 2018 10:33
1 050 EUR
3
A
15 apr 2018 10:33
1 000 EUR
4
15 apr 2018 10:33
1 000 EUR
3
A
15 apr 2018 10:33
980 EUR
4
15 apr 2018 10:33
960 EUR
3
A
15 apr 2018 10:33
920 EUR
4
15 apr 2018 10:33
900 EUR
3
A
15 apr 2018 10:32
820 EUR
4
15 apr 2018 10:32
800 EUR
3
13 apr 2018 18:16
600 EUR
1
10 apr 2018 15:00
300 EUR
2
10 apr 2018 14:17
200 EUR
1
5 apr 2018 17:09
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice