Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampor ett par, Taito 1950/60-tal.

Polerad mässing med perforerade skärm. Bär tillverkarens stämplar. Total höjd 120 cm. Diameter 24 cm. Kupans höjd 24 cm.

Tidsrelaterat slitage och märken. Ej funktionstestade.

Proveniens

Beställningsarbete för Restaurang Pieksänhovi i Pieksämäki, Finland.

Bild; Pieksamäki Seura Ry. Interiörbild från år 1964.

Formgivare

5 000
52 200
5 655
Utropspris
7 500 - 8 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (13 bud)
8
17 apr 2018 19:41
5 000 EUR
8
17 apr 2018 19:39
4 400 EUR
8
17 apr 2018 19:39
4 000 EUR
8
17 apr 2018 19:39
3 800 EUR
8
17 apr 2018 19:37
3 500 EUR
17 apr 2018 11:33
3 100 EUR
16 apr 2018 15:16
2 700 EUR
11 apr 2018 7:51
2 600 EUR
10 apr 2018 12:03
1 500 EUR
8 apr 2018 19:32
1 000 EUR
6 apr 2018 11:02
800 EUR
5 apr 2018 20:45
300 EUR
5 apr 2018 20:14
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13