PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
Mässingslampa med originalskärm av spjälor. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 24 cm. Höjd 24 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifiering från 1960-talet. Senare skruvar.