Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.

Staftet i trä samt mässing. Skärmen klädd med plisserat tyg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 49 cm, skärmens storlek 31x31 cm.

Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 950
E
U
R
20 358
S
E
K
2 206
USD
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
8
15 apr 2018 10:32
1 950 EUR
7
A
15 apr 2018 10:32
1 900 EUR
7
11 apr 2018 7:44
1 800 EUR
6
7 apr 2018 18:33
585 EUR
5
6 apr 2018 8:10
150 EUR
4
5 apr 2018 19:05
60 EUR
3
5 apr 2018 17:19
55 EUR
2
5 apr 2018 16:57
50 EUR
1
5 apr 2018 12:23
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice