1040056

ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".

Sits av böjd plywood, armstöden av bok. Märkt med II, H 14 och 14. Höjd 65 cm, bredd 61 cm, djup 83 cm.

Konditionsrapport

Smärre slitage. Repor. Senare målning.

Proveniens
Från Pemars sanatorium på 1950-tal.
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 - 4 000 EUR

    Slutpris

    21 210
    EUR
    221 729 SEK
    24 025 USD

    Budhistorik (49 bud)
    7A17 apr 2018 18:5121210EUR
    517 apr 2018 18:5121010EUR
    7A17 apr 2018 18:5120710EUR