1040056

ALVAR AALTO

FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".

Sits av böjd plywood, armstöden av bok. Märkt med II, H 14 och 14. Höjd 65 cm, bredd 61 cm, djup 83 cm.

Konditionsrapport

Smärre slitage. Repor. Senare målning.

Proveniens
Från Pemars sanatorium på 1950-tal.
Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johanna Lindfors

Johanna Lindfors
Specialist, konst.

johanna.lindfors@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 3 000 - 4 000 EUR

    Slutpris

    21 210
    EUR
    222 951 SEK
    24 836 USD

    Budhistorik (49 bud)
    7A17 apr 18:5121210EUR
    517 apr 18:5121010EUR
    7A17 apr 18:5120710EUR