Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke Lindstrand
(Sverige, 1904-1983)

VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", signerad Kosta LH 1493, 1950-tal.

Underfång i mörkviolett mot grått. Höjd 24 cm.

Repor. Enstaka bubblor och inneslutningar. Smärre kantnagg i bottnen.

Formgivare

Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.

Klubbat pris
721
8 270
755
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
17 apr 2018 19:46
721 EUR
17 apr 2018 19:46
701 EUR
17 apr 2018 19:45
671 EUR
17 apr 2018 19:45
651 EUR
17 apr 2018 19:23
600 EUR
15 apr 2018 13:37
500 EUR
13 apr 2018 23:17
440 EUR
8 apr 2018 9:03
420 EUR
6 apr 2018 7:04
300 EUR
6 apr 2018 6:44
228 EUR
5 apr 2018 15:28
208 EUR