Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
296 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
Klubbat pris 
462 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad B.K Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad B.K Arabia.
Klubbat pris 
390 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
17 010 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
Klubbat pris 
120 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
Klubbat pris 
2 102 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA,  fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
Klubbat pris 
16 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj  modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LIISA VITALI, RING, silver. Kultakeskus Helsingfors 1971.
LIISA VITALI, RING, silver. Kultakeskus Helsingfors 1971.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
4 610 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, silver. Westerback, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, ARMBAND, silver. Westerback, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1971.
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1971.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris 
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi  1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR