Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.

10 föremål
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
SALVADOR DALÍ, "QUITTANT LA CORNICHE DE LA COLÉRE".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR