Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

Auktion: 3-15 maj, online
Visning: 9-14 maj, mån-fre kl. 11-18, lö-sö kl. 11-16, på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

 
272 föremål
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
VINGLAS 2 ST, 1700-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 EUR
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
TOILETTESPEGEL, silver, F Lorie, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld. Kupittaan Kulta. Åbo 1975.
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld. Kupittaan Kulta. Åbo 1975.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
PEKKA HALONEN, "SNÖTYNGDA GRENAR" ("LUMISIA OKSIA").
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, 'SOMMARDAG'.
HJALMAR MUNSTERHJELM, 'SOMMARDAG'.
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BRICKA, silver, London 1765.
BRICKA, silver, London 1765.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
SAMOVAR, silver, Khlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
18 200 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
PENNSKAFT, snidat ben, Ryssland.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 350 EUR
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
AUKUSTI TUHKA, SKISS FÖR OLYMPIAFACKLAN.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
Klubbat pris 
1 752 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
PEKKA HALONEN, "HARMAA PÄIVÄ" ("GRÅ DAG").
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 870 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
Klubbat pris 
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Gratchev, S:t petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
Klubbat pris 
930 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
EERO JÄRNEFELT, KNOTIG TALL, HALOSENNIEMI.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 EUR
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad och daterad 1897.
Klubbat pris 
5 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ALBERT EDELFELT, PARISISKA VID FÖNSTRET.
ALBERT EDELFELT, PARISISKA VID FÖNSTRET.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
VASSILY N. BAKSHEEV, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
PEKKA HALONEN, "BLOMMANDE HÄGG".
Klubbat pris 
7 650 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
ONNI OJA, "FABRIK" (Suomen sokeri).
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
PEKKA HALONEN, olja på duk, signerad och daterad 1929.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
Klubbat pris 
1 651 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
HELENE SCHJERFBECK, IL BAMBINO.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
CONSTANTINE KOROVINE, BYSCEN.
CONSTANTINE KOROVINE, BYSCEN.
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
OSCAR KLEINEH, HAVSLANDSKAP.
Klubbat pris 
11 600 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
KONRAD MÄGI, akvarell, signerad och daterad 1906.
Klubbat pris 
19 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
CONSTANTINE KOROVINE, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
35 000 EUR
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
Konstantin Ivanovich Gorbatov, TÄNKARE.
Konstantin Ivanovich Gorbatov, TÄNKARE.
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, "SOMMARNATT".
HJALMAR MUNSTERHJELM, "SOMMARNATT".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
VASILI TIMOFEEV, FLICKA MED PÄRLHALSBAND.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
HALSSMYCKE, 23K guld. Stockholm, Sverige 1819.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 200 - 3 400 EUR
KANDELABER NEDREDELAR, Ryssland 1800-talets början.
KANDELABER NEDREDELAR, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris 
4 206 EUR
Utropspris
3 000 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
FOTOGRAFIER ETT PAR, Ryssland, början av 1900-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").
ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
Återrop
Utropspris
3 500 - 3 800 EUR