KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.

För 20. finländska dragonregementet (stationerat i Villmanstrand). Svart läder. Beslag, fjällbeklädd hakrem och kejserlig dubbelörn i mässing. Plym av björnskinn eller hästhår. Högra sidan med vit- orange och svartmålad kokardplatta. Innerfoder i tyg med tillverkarens stämpel och årtalet 1910. Höjd 28 cm.

Smärre slitage. Lädrets yta med torrsprickor.

Драгунский шлем 20-го Финского драгунского полка, дислоцировавшегося в Виллманстранде (шведское название Лапееннранты)

Klubbat pris
2 700
28 458
3 090
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (13 bud)
15 maj 2018 16:59
2 700 EUR
15 maj 2018 15:47
2 600 EUR
15 maj 2018 15:47
2 550 EUR
15 maj 2018 15:10
2 500 EUR
15 maj 2018 15:10
2 400 EUR
15 maj 2018 15:05
2 300 EUR
15 maj 2018 15:05
2 200 EUR
15 maj 2018 12:21
2 100 EUR
14 maj 2018 13:21
2 000 EUR
14 maj 2018 12:47
1 600 EUR
11 maj 2018 23:12
1 400 EUR
4 maj 2018 20:44
1 050 EUR
4 maj 2018 10:47
100 EUR