FLINTLÅSPISTOLER, ETT PAR, Spanien, Manuel Zuloaga, Madrid, tidigt 1800-tal.

Valnötsstock med räfflat grepp och delvis graverade stålbeslag. Oktagonal och rund pipa med tillverkarstämplar och förgyllningar samt texten "D Herrad S". Låsblecket med gravering "Zuluaga". Förgylld krutpanna i form av mytologiskt djur. Bälteskrok. Laddstock i trä med ändan av horn. Längd 36 cm, pipan 20,5 cm

Smärre, åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestade.

Klubbat pris
3 400
38 998
3 558
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Budhistorik (12 bud)
10
14 maj 2018 17:21
3 400 EUR
11
14 maj 2018 17:21
3 300 EUR
10
14 maj 2018 15:09
3 200 EUR
9
13 maj 2018 19:25
1 750 EUR
8
11 maj 2018 14:46
750 EUR
10 maj 2018 6:13
640 EUR
7 maj 2018 10:59
620 EUR
5 maj 2018 21:41
600 EUR
4 maj 2018 16:52
500 EUR
4 maj 2018 8:35
400 EUR
3 maj 2018 21:27
300 EUR
3 maj 2018 20:53
100 EUR