KLOCKSTÄLL, förgylld brons och malakit, Ryssland, 1800-talets första hälft.

Balusterformad kolonn i förgylld brons på malakitbas. På toppen av kolonnen en glob och en örn med en lagerkrans i sin näbb. På framsidan av basen en porträttrelief av kejsar Alexander I. Höjd 21 cm.

Smärre skador i malakiten.

Klubbat pris
2 900
32 857
3 026
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (13 bud)
9
14 maj 2018 18:49
2 900 EUR
8
14 maj 2018 18:49
2 800 EUR
9
14 maj 2018 18:48
2 700 EUR
8
14 maj 2018 18:48
2 600 EUR
9
14 maj 2018 18:48
2 500 EUR
8
14 maj 2018 9:42
2 400 EUR
5 maj 2018 1:14
1 500 EUR
4 maj 2018 11:56
520 EUR
3 maj 2018 23:47
500 EUR
3 maj 2018 20:54
400 EUR
3 maj 2018 20:09
75 EUR
3 maj 2018 18:15
70 EUR
3 maj 2018 17:39
30 EUR