UNIFORMSROCK, för ämbetsman, Ryssland, tidigt 1900-tal.

Syrtutrock för civil tjänsteman av högre grad. Mörkgrönt ylletyg med ljusgrön rand, ärmavslutningar i mörkblå sammet. Försilvrade knappar med kejserliga dubbelörnen, i två rader. Kragen med silverbrodering. Insidan med tillverkarens märke "V.Grasshoff Helsingfors". Längd 90 cm.

Smärre, åldersrelaterat slitage.

Tilläggslista

An early 20th Century Imperial Russian official dress coat.

Вицмундир гражданского чиновника высокого ранга. Изготовлен из зеленой шерстяной ткани, с темно-синими бархатными обшлагами. Воротник-стойка вышит серебром. Двойной ряд пуговиц с двуглавым орлом. На внутренней стороне мундира ярлык изготовителя: V. Grasshoff Helsingfors. Длина 90 см

Klubbat pris
1 100
12 463
1 148
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (12 bud)
15 maj 2018 18:50
1 100 EUR
15 maj 2018 18:50
1 050 EUR
15 maj 2018 18:41
980 EUR
15 maj 2018 18:41
960 EUR
15 maj 2018 18:41
920 EUR
15 maj 2018 18:41
900 EUR
11 maj 2018 13:01
720 EUR
11 maj 2018 13:01
700 EUR
5 maj 2018 15:00
620 EUR
5 maj 2018 1:10
600 EUR
4 maj 2018 10:00
400 EUR
3 maj 2018 20:21
300 EUR