1042239

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert edelfelt, "vit mantilla" ("la señorita").

ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").

Sign. Paris 1878. Olja på duk, uppfodrad på pannå. 47x38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Åbo konstmuseum, 2001
Tikanojas konsthem, 2001, 2005

Övrigt

Våren 1881 åkte Albert Edelfelt äntligen till Spanien. Ett par år tidigare hade han ansökt om stipendie för resan, särskilt för att studera Velázquez' konst men även för att bekanta sig med det spanska folket och landsbygden. Trots den sena resan målade han redan 1878 "La Señorita" under en vistelse i Paris. Hans väninna Antonia, som ofta satt modell för honom, klädde sig i en vit spetsmantilla med blommor i håret.

Det spanska var väldigt populärt och moderiktigt i Spanien under den här tiden - redan på 1850-talet började spanska teatergrupper och dansare uppträda i Paris. Konstnärer som bodde i Paris blev inspirerade av den spanska solen, rytmerna, färgerna och den belevade elegansen. Georges Bizets Carmen hade sin ur-premiär, Édouard Manet imponerades av Goya och Zurbarán och den modemedvetna kejsarinnan Eugénie, hustru till Napoleon III, en av de mest välkända skönheterna under sin tid var ursprungligen spanjorska, en grevinna uppvuxen i Granada.

Edelfelts skönhet är ändå inte typiskt spansk i sin färgsättning. Istället har konstnären målat en charmig dam i intensivt gul silkesdräkt, en vacker spetsduk draperad över den traditionella hårkammen, peinetan. Edelfelt har helt omgivit Antonia i den vita bakgrunden, liksom i ett mjukt dis, och ett litet leende på hennes läppar vittnar om inre lugn och tillfredsställelse. Hela verket är en pärla i Edelfelts kavalkad av vackra kvinnor.

60 000
608 568
70 677
Utropspris
150 000 - 200 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (9 bud)
4 maj 2018 7:55
60 000 EUR
3 maj 2018 22:45
36 000 EUR
3 maj 2018 21:29
35 000 EUR
3 maj 2018 20:00
30 000 EUR
3 maj 2018 19:17
10 000 EUR