Kan inte nå servern

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, "VIT MANTILLA" ("LA SEÑORITA").

Sign. Paris 1878. Olja på duk, uppfodrad på pannå. 47x38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Utställningar

Åbo konstmuseum, 2001
Tikanojas konsthem, 2001, 2005

Övrig information

Våren 1881 åkte Albert Edelfelt äntligen till Spanien. Ett par år tidigare hade han ansökt om stipendie för resan, särskilt för att studera Velázquez' konst men även för att bekanta sig med det spanska folket och landsbygden. Trots den sena resan målade han redan 1878 "La Señorita" under en vistelse i Paris. Hans väninna Antonia, som ofta satt modell för honom, klädde sig i en vit spetsmantilla med blommor i håret.

Det spanska var väldigt populärt och moderiktigt i Spanien under den här tiden - redan på 1850-talet började spanska teatergrupper och dansare uppträda i Paris. Konstnärer som bodde i Paris blev inspirerade av den spanska solen, rytmerna, färgerna och den belevade elegansen. Georges Bizets Carmen hade sin ur-premiär, Édouard Manet imponerades av Goya och Zurbarán och den modemedvetna kejsarinnan Eugénie, hustru till Napoleon III, en av de mest välkända skönheterna under sin tid var ursprungligen spanjorska, en grevinna uppvuxen i Granada.

Edelfelts skönhet är ändå inte typiskt spansk i sin färgsättning. Istället har konstnären målat en charmig dam i intensivt gul silkesdräkt, en vacker spetsduk draperad över den traditionella hårkammen, peinetan. Edelfelt har helt omgivit Antonia i den vita bakgrunden, liksom i ett mjukt dis, och ett litet leende på hennes läppar vittnar om inre lugn och tillfredsställelse. Hela verket är en pärla i Edelfelts kavalkad av vackra kvinnor.

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
60 000
E
U
R
688 200
S
E
K
62 792
USD
Utropspris
150 000 - 200 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (9 bud)
5
4 maj 2018 7:55
60 000 EUR
2
3 maj 2018 22:45
36 000 EUR
6
3 maj 2018 21:29
35 000 EUR
5
3 maj 2018 20:00
30 000 EUR
4
3 maj 2018 19:17
10 000 EUR
2
3 maj 2018 18:50
5 500 EUR
3
3 maj 2018 18:44
5 000 EUR
2
3 maj 2018 18:22
3 000 EUR
1
3 maj 2018 18:04
2 000 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation