Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

VICTOR WESTERHOLM, "SOL PÅ ISEN I MARS".

Sign. Rafsö. Olja på duk 46x65.5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Reitala nr. 567.

Utförd 1910.

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

Klubbat pris
3 200
33 728
3 662
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
8
15 maj 2018 19:37
3 200 EUR
9
15 maj 2018 19:36
3 100 EUR
15 maj 2018 19:35
3 000 EUR
8
15 maj 2018 19:00
2 800 EUR
15 maj 2018 18:43
2 600 EUR
14 maj 2018 20:53
2 500 EUR
6 maj 2018 14:44
2 200 EUR
5 maj 2018 19:50
2 000 EUR
5 maj 2018 10:14
1 500 EUR
5 maj 2018 6:50
1 000 EUR
3 maj 2018 20:00
500 EUR