SVÄRD, en och en halv hands, Tyskland, 1500-talets första hälft.

Stålfäste med läderklädd kavel. Klingan med tre blodrännor, längd 27 cm, den centrala 86 cm. Längd 121 cm, klingan 96 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador i lädret. Fästet och klingan med patina och spår av rostangrepp.

Klubbat pris
3 100
35 123
3 234
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Budhistorik (20 bud)
9
15 maj 2018 17:07
3 100 EUR
15 maj 2018 17:07
3 000 EUR
9
15 maj 2018 17:06
2 900 EUR
15 maj 2018 17:06
2 800 EUR
9
15 maj 2018 17:05
2 601 EUR
8
15 maj 2018 17:05
2 501 EUR
15 maj 2018 17:05
2 500 EUR
15 maj 2018 17:04
2 401 EUR
8
15 maj 2018 16:58
2 301 EUR
15 maj 2018 16:58
2 300 EUR
15 maj 2018 13:40
2 200 EUR
15 maj 2018 7:44
2 000 EUR
10 maj 2018 11:28
1 700 EUR
8 maj 2018 20:45
1 650 EUR
8 maj 2018 18:27
1 600 EUR
5 maj 2018 21:34
1 500 EUR
4 maj 2018 15:42
1 200 EUR
4 maj 2018 7:35
701 EUR
3 maj 2018 23:49
61 EUR
3 maj 2018 20:31
50 EUR