Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

AKSELI GALLEN-KALLELA, PORTRÄTT AV RUDOLF AHONIUS.

Olja på duk 80x60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Reparation. Uppfodrad duk.

Träskända 1996; Tammerfors konstmuseum 2006.

Rudolf Ahonius var stationschef på Suolahti järnvägsstation. Under åren 1908-1909 bodde Akseli Gallen-Kallela granne med Ahonius och tillsammans brukade de sporta nästan dagligen. Medföljer certifikat av Uuno Alanko som var Gallen-Kallelas svåger.

Konstnär

Klubbat pris
11 950
135 394
12 467
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
Budhistorik (30 bud)
15 maj 2018 19:57
11 950 EUR
9
15 maj 2018 19:57
11 750 EUR
15 maj 2018 19:56
11 500 EUR
9
15 maj 2018 19:56
11 300 EUR
15 maj 2018 19:56
11 100 EUR
9
15 maj 2018 19:56
10 900 EUR
15 maj 2018 19:56
10 700 EUR
9
15 maj 2018 19:56
10 500 EUR
15 maj 2018 19:55
10 300 EUR
9
15 maj 2018 19:55
10 100 EUR
9
15 maj 2018 19:53
9 800 EUR
15 maj 2018 19:53
9 600 EUR
9
15 maj 2018 19:53
9 400 EUR
15 maj 2018 19:52
9 200 EUR
9
15 maj 2018 19:52
9 000 EUR
15 maj 2018 19:52
8 700 EUR
15 maj 2018 19:52
8 500 EUR
15 maj 2018 19:52
8 400 EUR
15 maj 2018 19:52
8 200 EUR
15 maj 2018 19:52
8 200 EUR
15 maj 2018 19:51
8 000 EUR
13 maj 2018 9:08
7 200 EUR
8
13 maj 2018 0:12
6 800 EUR
11 maj 2018 13:04
5 000 EUR
6 maj 2018 19:08
3 000 EUR
5 maj 2018 23:12
2 900 EUR
5 maj 2018 10:15
2 800 EUR
5 maj 2018 7:27
2 700 EUR
5 maj 2018 5:20
2 600 EUR
4 maj 2018 14:11
2 500 EUR