Helsinki - Contemporary Art & Design F193

F193 landningssida
F193 landningssida lilla

Helka Immonen, "Port" & Kristina Riska, signerad kruka i keramik.

DAGS FÖR INLÄMNING OCH VÄRDERING!

Efter en framgångsrik vår pågår nu inlämningen till höstens Helsinki – Contemporary Art & Design. Auktionen är den enda i sitt slag i Finland och presenterade det allra bästa inom nordisk samtidskonst och samtida design. Genom expertis, kvalitet och marknadens absolut högsta snittpriser är Bukowskis Nordens ledande och mest moderna auktionshus. Har du ett verk eller objekt du vill värdera och sälja talar fakta sitt tydliga språk: hos Bukowskis är nöjda och återkommande kunder vår affär. Välkommen att kontakta våra kunniga specialister för en värdering redan idag!

ONLINE VÄRDERING

NÄR ÄR DET VISNING OCH AUKTION?

Auktion: 4-9 oktober, online.
Visning: 4-9 oktober, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

Eftertraktat just nu:

SAMTIDSKONST:
Heikki Marila, Jukka Korkeila, Anna Tuori, Jussi Niva, Osmo Rauhala, Nanna Susi, HC Berg, Jani Leinonen, Tommi Toija, Anna Retulainen, Aurora Reinhard, Marika Mäkelä, Silja Rantanen, Susanne Gottberg, Samuli Heimonen, Sampsa Sarparanta, Riiko Sakkinen, Tiina Heiska, Katja Tukiainen, Alvar Gullichsen, Maiju Salmenkivi, Leena Nio, Marianna Uutinen, Pekka Jylhä, Jiri Geller, Hannu Palosuo.

FOTOKONST:
Elina Brotherus, Saara Ekström, Tiina Itkonen, Ola Kolehmainen, Tuija Lindström, Esko Männikkö, Nelli Palomäki, Jorma Puranen, Andrei Lajunen, Marjukka Vainio, Sandra Kantanen, Jyrki Parantainen, Susanna Majuri

SMYCKEN:
Chao-Hsien Kuo, Inni Pärnänen, Janna Syvänoja

SAMTIDA DESIGN:
Heikki Orvola, Kati Tuominen-Niittylä, Fujiwo Ishimoto, Pekka Paikkari, Kristiina Riska, Kim Simonsson, Markku Salo, Satu Syrjänen, Taru Syrjänen, Anu Penttinen, Camilla Moberg, Erna Aaltonen, Karin Widnäs