143
1071694

Marvin Lipofsky

(USA, Född 1938)
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
14 900 - 17 200 SEK
1 360 - 1 570 USD
Klubbat pris
1 030 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Marvin Lipofsky
(USA, Född 1938)

Glasskulptur, signerad och daterad. Tillverkad på Notsjö Glasbruk 1970. Med dedication.

Flerfärgat glas. Längd 35 cm.
"Made in Finland by an american for my friends - piece Lipofsky 12.30 1970".

Proveniens

Gåva av Marvin Lipofsky till Zoltan Popovits 30.12 1970.