Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
159
1090974

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
8 210 - 10 300 SEK
930 - 1 160 USD
Klubbat pris
700 EUR
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55.

Ångblåsningsmetod, slipad. Höjd 15 cm.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer